ختماس با کارشناسان شرکت نرم افزاری خورشید پشتیبانی 24 ساعته
سامانه پشتیبانی شرکت نرم افزاری خورشید کارونا

سئو و شاخه های آن

سئو چیست؟

سئو (Search Engine Optimization) یک روش حیاتی برای بهبود رتبه بندی وب سایت ها در نتایج موتورهای جستجو است. با اجرای مراحل سئو به درستی، می‌ توانید وب سایت خود را در صفحات اول نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو قرار دهید و ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید و باعث شوید سایت شما نمایش بهتری در نتایج موتور های جستجو داشته باشد.

 

چرا سئو مهم است؟

سئو یکی از مفید ترین کارهایی است که هر کسب و کار می تواند به آن توجه کند و مهم بودن سئو دلایلی دارد که هر کدام در بخش خود قابل به بحث هستند.

دلایلی که نشان می‌دهند چرا سئو مهم است:

 1. افزایش دیدرسی:

  بیشتر کاربران از طریق موتورهای جستجو به وب ‌سایت ‌ها دسترسی پیدا می ‌کنند. اگر وب ‌سایت شما در رتبه‌ های بالاتری قرار داشته باشد، احتمال دیدن وب ‌سایت شما توسط کاربران بسیار بیشتر می‌ شود.
 2. افزایش ترافیک هدفمند:

  وقتی که وب ‌سایت شما در نتایج جستجو بالاتر قرار دارد، بازدیدکنندگان بیشتری که به دنبال محتوای مرتبط هستند، به وب‌ سایت شما هدایت می ‌شوند. این باعث افزایش ترافیک هدفمند و احتمال تبدیل آنها به مشتریان می‌ شود و نرخ کلیک بر روی سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد.
 3. اعتبار و اعتماد:

  حضور در رتبه ‌های بالای نتایج جستجو به مشتریان این پیام را می‌ دهد که شما یک منبع معتبر و قابل اعتماد هستید. افراد، بیشتر به شرکت ‌ها و وب ‌سایت ‌هایی که در رتبه ‌های بالا قرار دارند، اعتماد می‌ کنند.
 4. کاهش هزینه ‌های تبلیغاتی:

  اگر وب ‌سایت شما در رتبه ‌های بالا در موتورهای جستجو قرار داشته باشد، نیاز به هزینه‌ های گزاف تبلیغاتی برای جذب ترافیک کمتر می ‌شود، چرا که ترافیک طبیعی از جستجو‌ ها به شما کمک می ‌کند.

به طور خلاصه می توان گفت، سئو باعث می‌شود وب‌سایت شما برای کاربران بهتر دیده شود، ترافیک و اعتماد مشتریان افزایش یابد، و از لحاظ بازاریابی و تبلیغات نیز به نفع شما باشد.

 

دسته بندی اجرای خدمات سئو چگونه است؟

سئو هم مانند دیگر فعالیت هایی که انجام می شود دارای دسته بندی برای اجرا است و این دسته بندی باعث تشکیل استراتژی می شود که برای پیشرفت کسب کاری که از سئو  استفاده می کند می شود.

استراتژی و دسته بندی که برای سئو مورد نظر است:

 1. اجرای کلی پروژه سئو:

  این شامل بهینه سازی عناصر داخلی و خارجی وب‌ سایت شما برای افزایش دیدرسی و رتبه ‌بندی آن در نتایج جستجو می‌ شود. این شامل بهبود کدها، سرعت بارگذاری، ساختار لینک‌ ها، استفاده از کلمات کلیدی مناسب و...
 2. مشاوره سئو:

  در این خدمت، متخصصان سئو با تجربه به شما کمک می‌ کنند تا استراتژی ‌ها و تغییرات مناسب را برای بهبود دیدرسی وب‌ سایت خود مشخص کنید. آن ها می ‌توانند نقاط ضعف و قوت وب ‌سایت شما را تحلیل کنند و راهنمایی لازم را ارائه دهند.
 3. تدوین استراتژی سئو:

  تدوین یک استراتژی سئو به معنای تعیین اهداف، تعیین کلمات کلیدی مهم، تحلیل رقبا و تعیین راهبردهای بهینه‌ سازی است. این شامل برنامه ‌ریزی محتوا، بهبود عناصر فنی و بهره ‌گیری از تکنیک ‌های روز سئو می ‌شود.
 4. آنالیز وب‌ سایت:

  این شامل ارزیابی دقیق وب ‌سایت شما از جمله عملکرد در موتورهای جستجو، سرعت بارگذاری، مشکلات فنی، لینک ‌های خارجی و داخلی و سایر عوامل مرتبط با سئو است. این آنالیز به شناسایی نقاط ضعف و قوت کمک می ‌کند.

از طریق انجام این خدمات، شما به هدف اصلی خود در سئو که بهبود دیدرسی و جذب ترافیک از طریق موتورهای جستجو است خواهید رسید. همچنین توجه داشته باشید که، این خدمات معمولا نیازمند همکاری مستمر با تیم سئو و تعامل مداوم برای بهبود مستمر وب ‌سایت شما می ‌باشد.

 

انواع سئو چیست؟

سئو یا بهینه ‌سازی موتورهای جستجو، مجموعه ‌ای از تکنیک ‌ها، استراتژی‌ ها و اقدامات است که با هدف افزایش رتبه ویدیو ها، عکس ها، صفحات وب یا سایت‌ ها در نتایج موتورهای جستجوی اینترنتی (مانند گوگل) انجام می‌ شود. این کار به کمک بهبود و بهینه‌ سازی عواملی مانند محتوا، ساختار وب سایت، کلمات کلیدی، لینک ‌ها و عوامل فنی انجام می‌ شود. انجام صحیح و کامل سئو می‌تواند باعث افزایش ترافیک آگاهانه و کیفیتی به وب سایت شما شود.

انواع مختلف سئو شامل:

 1. سئو داخلی (On-Page SEO):

 2. در این نوع سئو، تمرکز بر روی بهبود عوامل موجود در صفحات وب سایت خود می ‌باشد. این شامل تولید محتوا، تحقیق کلمات کلیدی، ساختار صفحه، لینک سازی داخلی، بهینه سازی سرعت سایت و موارد مشابه است.
 3. سئو خارجی (Off-Page SEO):

  در این حالت، تمرکز بر روی بهبود عوامل خارجی وب سایت شما قرار دارد. این می ‌تواند شامل ساخت لینک ‌های خارجی (Backlinks) ، حضور در شبکه‌ های اجتماعی، اشتراک محتوا، نظرات و بررسی‌ ها و موارد مشابه باشد.
 4. سئو محلی (Local SEO):

  این نوع سئو برای کسب ‌و کارها و فروشگاه‌ های محلی مهم است. با استفاده از سئو محلی، شما می ‌توانید وب سایت یا کسب ‌و کار خود را در نتایج جستجوی محلی و نقشه ‌ها بهبود دهید. این شامل تعیین موقعیت جغرافیایی، نظرات مشتریان محلی و موارد مشابه است.
 5. سئو فنی (Technical SEO):

  در این نوع سئو، تمرکز بر روی بهبود عوامل فنی و ساختاری وب سایت شما قرار دارد. این ممکن است شامل بهینه‌ سازی سرعت بارگیری صفحات، استفاده از ساختارهای مناسب برای URL، استفاده از تگ‌ های meta، اصلاح خطاهای کد، بهینه ‌سازی موبایل و موارد مشابه باشد. می توان گفت در این نوع از سئو هدف اصلی بهینه سازی سایت برای ایندکس و خزش راحت تر  موتور های جستجو است. در این بخش ار سئو به محتوا ارتباط ندارد و به زیر ساخت های وب سایت مربوط است.

این تقسیم ‌بندی نشان ‌دهنده تنوع و گستردگی رویکردهای مختلف در حوزه سئو است، و استراتژی‌ های موجود بسته به نیازها و هدف‌ های شما ممکن است ترکیبی از این انواع باشد.

 

انواع روش سئو؟

سئو یا بهینه ‌سازی موتورهای جستجو، مجموعه ‌ای از روش ‌ها، تکنیک ‌ها و استراتژی‌ هایی است که به منظور افزایش مشاهده‌ پذیری و رتبه ‌بندی یک وب‌ سایت در نتایج موتورهای جستجو (مانند گوگل) استفاده می‌ شود. این روش‌ ها می‌ توانند به سه دسته اصلی تقسیم شوند:

 1. White Hat SEO (سئو سفید):

  روش‌ های سئو سفید به روش‌ ها و تکنیک‌ های اخلاقی و مطابق با دستور العمل ‌های موتورهای جستجو می ‌پردازند. هدف اصلی آنها ارتقا کیفیت و محتوای وب‌ سایت است تا به طور طبیعی و بازدهی بالا در نتایج جستجو ظاهر شوند. روش ‌های سفید شامل بهبود کیفیت محتوا، بهینه‌ سازی عناصر تکنیکی و ساختاری و ایجاد لینک‌ های اختصاصی و معتبر است.
 2. Black Hat SEO (سئو سیاه):

  در مقابل، روش‌های سئو سیاه از تکنیک ‌ها و روش ‌های تقلبی و مخالف دستور العمل‌ های موتورهای جستجو استفاده می‌ کنند. این روش ‌ها ممکن است موقتی به بهبود در رتبه ‌بندی ختم شوند، اما معمولا توسط موتورهای جستجو تشخیص داده شده و ممکن است به مجازات و کاهش شدید رتبه منجر شوند. نمونه‌ هایی از این روش‌ ها شامل تولید محتوای تکراری، پنهان کردن محتوا از موتورهای جستجو، ایجاد لینک ‌های تقلبی و... است.
 3. Gray Hat SEO (سئو خاکستری):

  سئو خاکستری در واقع در میان سئو سفید و سیاه قرار دارد. این روش ‌ها ممکن است از تکنیک‌ های سفید استفاده کنند، اما به صورت معتدل و متناسب با مقررات نیازمندی‌ های موتورهای جستجو عمل کنند. به طور کلی، این روش ‌ها خلاف قوانین نیستند، اما ممکن است در برخی موارد مشکلات اختصاصی ایجاد کنند.

توجه داشته باشید که موتورهای جستجو با توسعه روزافزون خود، به تشخیص روش ‌های سئو سیاه و خاکستری پیشرفته ‌تری پرداخته ‌اند و ممکن است تراکم وب ‌سایت ‌ها را بر اساس اصول سئو سفید تشویق کنند. بهترین راه کار برای موفقیت در طولانی مدت، پیروی از روش‌ های سفید و ارتقا کیفیت وب ‌سایت شماست.